آیا تلفن همراه برای سلامتی انسان مضر است؟

 

اما اگر کمی با مضرات آن آشنا شوید، شاید در استفاده مدام از این دستگاه تجدیدنظر کنید. به علت گسترش استفاده از این دستگاه در میان عموم مردم صبحت‌های زیادی پیرامون امواج زیان‌بار تلفن‌همراه در جامعه مطرح شده است که عده‌ای اثر امواج زیان‌بار آن را بر بدن انسان تایید و عده‌ای دیگر آن را رد می‌کنند.
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان با توجه به زیان‌های احتمالی امواج پخش شده از تلفن‌همراه روی سلامتی انسان شناخت علمی این آسیب‌ها و مقابله با آن یک امر ضروری و حیاتی است.

از کجا شروع شد
سال 1984 سال پیدایش تلفن‌همراه در جهان بود که طی دو دهه اخیر استفاده از آن به سرعت رواج داشته است. بر اساس آمارهای به دست آمده در سال 1991میلادی تعداد خطوط تلفن‌همراه در دنیا 546میلیون خط بوده که در پایان سال 2006 به رقم یک‌میلیارد و 270میلیون خط رسیده است. گفته می‌شود که تا پایان سال 2010 این رقم از مرز 4میلیارد نیز خواهد گذشت.
استفاده از تلفن‌همراه و حتی قرار گرفتن در معرض امواج آنتن‌های تقویت‌کننده می‌تواند اثرات مخربی روی سلامت انسان داشته باشد.
اما مضرات تلفن‌همراه از زمانی مطرح شد که فردی در فلوریدای آمریکا در سال 1993 گرفتار تومور مغزی شده و از همسرش که دارای تلفن‌همراه بود شکایت کرد. با افزایش استفاده از تلفن‌همراه در میان مردم، از نوامبر سال 2002 گروهی از شرکت‌ها شروع به تحقیق و بررسی روی اثرات امواج رادیویی، تا 10برابر قوی‌تر از امواج رادیویی تلفن‌همراه روی سلول‌ها و ژن‌ها کردند. براساس گزارش‌های رسیده از این گروه، امواج رادیویی تلفن‌همراه هیچ اثر منفی روی سلول‌ها، ژن‌ها، DNA و ... بدن انسان ندارد. همچنین سازمان بهداشت‌جهانی (WHO) نیز با این گفته که امواج رادیویی تلفن‌همراه اثر مخربی بر سلامت انسان ندارد، موافقت کرده است. اما از آنجا که هنوز ادعاهایی بر خطر این امواج وجود دارد، این سازمان تحقیقات بیشتری را برای اطمینان به محققان پیشنهاد می‌کند.
در همین زمینه کسانی که با زیان‌های تلفن‌همراه موافق هستند، بر این باورند که باکتری و میکروب‌های موجود روی تلفن‌همراه از سنگ دستشویی هم بیشتر است و در حقیقت باکتری موجود روی گوشی تلفن‌همراه از هر شی آلوده دیگری در این رده بیشتر است. نکته جالب‌تر اینکه به علت افزایش دمای تلفن‌های همراه، در حین استفاده این گوشی‌ها تبدیل به محیط‌های مناسبی برای کشت و رشد باکتری‌های خطرناک می‌شوند. چون باکتری‌ها برای رشد به محلی گرم و تاریک نیازمندند و تمامی این امکانات را گوشی که در جیب قرار گرفته است، فراهم می‌سازد. براساس گفته‌های محققان میزان این گونه باکتری‌ها حتی از دستگیره در، صفحه کلید و حتی کف کفش افراد نیز بیشتر است.
اثرات تلفن‌همراه بر بدن
به اعتقاد بسیاری از محققان مهم‌ترین اثرات امواج منتشر شده از تلفن‌همراه ایجاد سرطان در افراد است به ویژه سرطان مغزی، البته انواع گوناگونی از سرطان‌ها در افرادی که در برابر پرتو این دستگاه قرار گرفته‌اند؛ مثل سرطان حلق، سینه، مری و... نیز گزارش شده است.
افرادی که به میزان بیشتری از تلفن‌همراه استفاده می‌کنند، دچار سردرد یا دردهایی در ناحیه آرواره، گردن، بازو و شانه‌ها می‌شوند. در همین زمینه دکتر علی اصغر ایلخانی متخصص گوش و حلق و بینی می‌گوید: «علاوه بر آنکه گوشی تلفن‌همراه نیز مانند دیگر اشیا باکتری دارد، به علت محل نگهداری شرایط مناسب‌تری را برای ورود و ازدیاد آنها فراهم می‌سازد و نکته مهم دیگر این است که این وسیله با گوش و دهان‌ ما، یعنی دو راه قوی ارتباطی بدن، همواره در ارتباط است؛ البته یکی دیگر از اثرات منفی شایع تلفن‌همراه که می‌توان به آن اشاره کرد، تورم عصب شنوایی است که در نتیجه استفاده بیش از حد از این دستگاه در افراد به وجود می‌آید.»
وی درادامه می‌افزاید: «بیشتر اثرات تلفن‌همراه اثرات جانبی مثل سردرد، خستگی، گوش درد و... است که تمامی این اثرات روی افراد مختلف متفاوت است. اما در کل اینکه این اثرات موجب بیماری‌های صعب‌العلاج می‌شود یا خیر، هنوز در هیچ تحقیقاتی به اثبات نرسیده است».
بسیاری از محققان معتقدند، امواج الکترو مغناطیسی تلفن‌همراه باعث سردرد، بالا رفتن فشار خون و به وجود آمدن این‌گونه اثرات در بدن انسان نمی‌شود. اما بعضی افراد در اثر استفاده از تلفن‌همراه دچار این‌گونه علائم می‌شوند. به گفته این محققان اینها کسانی هستند که خودشان انتظار دارند استفاده از تلفن‌همراه بتواند این علائم را برایشان ایجاد کند. به عبارتی دیگر می‌توان گفت سردرد ناشی از تلفن‌همراه تنها یک توهم بیماری است و نه یک بیماری واقعی. گرچه این بیماران واقعا سردرد می‌گیرند؛ اما سردردشان به خاطر تلفن‌همراه نیست و دلایل دیگر مثل شلوغی و آلودگی هوا را نیز می‌توان به آن نسبت داد.

آنتن‌های BTS
علاوه بر مضرات احتمالی که استفاده از تلفن‌همراه می‌تواند برای انسان در پی داشته باشد، مساله دیگری که در این زمینه مطرح است، مربوط به مضرات آنتن‌های BTS در سطح شهر است و اینکه آیا تشعشعات ساطع شده از آنتن‌های BTS تلفن‌همراه واقعا می‌تواند برای افراد جامعه خطرناک باشد یا خیر.
آنتن‌های BTS تلفن‌همراه به آنتن‌هایی گفته می‌شود که در اکثر نقاط شهری شاهد نصب آنها بر ساختمان‌ها، تونل‌ها و ... هستیم و به بیان ساده‌تر باید گفت وظیفه آنتن‌دهی تلفن‌های همراه هر منطقه را بر عهده دارند. این آنتن‌ها به دلیل مبادله امواج رادیویی و الکترومغناطیسی باعث تولید آلودگی‌ها و مضراتی برای انسان‌ها می‌شوند.
به اعتقاد بسیاری از پژوهشگران،‌ تشعشعات حاصل از آنتن‌های BTS برای انسان بسیار مضر است و در واقع قرار گرفتن بیش از حد در مقابل این امواج باعث ناباروری و سرطان در افراد می‌شود.
در همین زمینه رمضان‌علی صادق‌زاده، رییس کمیسیون مخابرات مجلس درباره مضربودن امواج آنتن‌های BTS می‌گوید: آنتن‌های BTS به هیچ وجه ضرر و زیانی برای مردم ندارد؛ چرا که این آنتن‌ها معمولا در بالای ساختمان‌ها و به گونه‌ای نصب می‌شود که شدت امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از آنها در سطح زمین بسیار پایین‌تر از حد مجاز باشد و هیچ‌گونه خطری برای افراد به وجود نیاورد».
وی در ادامه می‌افزاید: «تشعشعات ناشی از امواج آنتن‌های BTS نه تنها هیچ گونه ضرری برای سلامتی افراد نداشته بلکه خطرات آن به مراتب کمتر از استفاده دائمی از تلفن‌همراه است.»
انعکاس خبرهای مبنی بر مضربودن آنتن‌های BTS برای انسان باعث شد تا بسیاری از مردم با نصب این آنتن‌ها در نزدیکی مناطق مسکونی خود مخالفت کنند.
این مخالفت‌ها تا جایی بود که این خبر در میان محافل قوت گرفت که شرکت مخابرات برای نصب این آنتن‌ها در مناطق مسکونی به مردم پول پرداخت می‌کرده است.
رمضان علی صادق‌زاده در این زمینه می‌گوید: «وقتی در طرحی نشان داده می‌شود که در یک ساختمان باید آنتن BTS نصب شود، این کار حتما باید صورت بگیرد. برای نصب این آنتن‌ها در ساختمان‌های مورد نظر ما ابتدا از صاحب ساختمان باید اجازه بگیریم که ممکن است ساختمان مورد نظر مربوط به شهرداری یا نهادهای دولتی باشد که در این حالت ما با آنها وارد مذاکره می‌شویم و بعد از توافقات انجام شده به آنها اجاره‌ای پرداخت می‌کنیم.»
وی در ادامه می‌گوید: «اما اگر قرار باشد این آنتن‌ها در مناطق مسکونی نصب شود، ابتدا افراد آن منطقه را از مضر نبودن آنتن‌های BTS آگاه و بعد از نصب آنتن‌ها به آنها اجاره‌ای پرداخت می‌کنیم و در مراحلی نیز ساختمان را از آنها خریداری می‌کنیم.»
امروزه در سایر کشورهایی که زودتر از ما نسبت به نصب تجهیزات آنتن‌های BTS اقدام کرده‌اند، گزارش مستندی مبنی بر مضر بودن تشعشعات مذکور ارائه نشده است. در کل تاکنون کسی نتوانسته است ثابت کند که آیا واقعا این تشعشعات برای انسان مشکل‌زا است یا نه.
گفتنی است تاثیر آنتن‌های BTS به قدرت آنها و میزان فاصله فرد با آن بستگی دارد؛ چرا که اگر فردی به طور دایم در مقابل تشعشعات یک دکل BTS تلفن همراه قرار داشته باشد، حتما این امواج بر او اثرات منفی خواهد داشت.
این که آیا استفاده از تلفن همراه باعث ایجاد آسیب‌های قابل توجهی بر بدن انسان می‌شود یا نه، هنوز مشخص نشده است و مطالعات در این زمینه همچنان ادامه دارد.
گرچه این مطالعات بیشتر باعث سردرگمی مصرف‌کنندگان می‌شود؛ اما با این حال تمامی کاربران تلفن همراه به دلیل وابستگی بیش از حد به این دستگاه حاضر هستند هر گونه خطر احتمالی را بپذیرند و لحظه‌ای از این دستگاه دور نمانند.
بسیاری از پزشکان بر این باورند که با رعایت کردن نکاتی مانند کم کردن زمان مکالمات با تلفن‌همراه، استفاده از لوازم جانبی آن مثل هندزفری و... می‌تواند تا حدودی باعث جلوگیری از مضرات احتمالی تلفن همراه بر انسان شود.

تحقیقاتی جالب درباره مضرات موبایل

 

 

1- آزمایش بر روی تخم مرغ

مدتی قبل، بی بی سی گزارشی از آزمایش یک تخم‌مرغ در کنار یک موبایل را منتشر کرده بود که آن تخم مرغ بعد از گذشت زمانی سفت شده بود.

در عکس‌هایی که با استفاده از دوربین‌های حساس حرارتی گرفته شده است، دیده می شود که یک تخم مرغ را در مقابل یک موبایل روشن در حال صحبت کردن گذاشتند و پس از گذشت یک ساعت، تقریباً نیمی از آن سفت شده بود، زیرا عملکرد امواج مایکرویو موبایل مانند امواج مایکروویو‌های خانگی است که هم اکنون در آشپزخانه‌ها وجود دارد.

 

با مشاهده این آزمایش به خوبی می توان به عمق این فاجعه و مضرات امواج موبایل برای سلامتی انسان پی برد. ببینید که این امواج با تخم مرغ چه کرد، همین کار را با سلول‌های مغز ما می‌کند.

گزارش کامل این آزمایش را می‌توانید در سایت www.ewall.eu ببینید.

2- آزمایش بر روی خرگوش

در سوئد روی یک خرگوش آزمایش جالبی انجام دادند. یک خرگوش را کنار یک موبایل گذاشتند که آن موبایل همواره روشن بود. در این مدت هم تغذیه کاملی به آن می‌دادند.

پس از 2 ماه خون و سلول‌های خرگوش را برای آزمایش به آزمایشگاه بردند و نتیجه جالب توجهی را اعلام کردند؛ آن خرگوش با ادامه این وضعیت بیشتر از یک سال زنده نمی‌ماند.

حال باید ببینیم اگر روی یک انسان چنین آزمایشی انجام دهند نتیجه چه می‌شود! اگرچه فکر نکنم کسی داوطلب این آزمایش پیدا شود.

نمونه نسبی آزمایش شده این کار برای انسان را می‌توانید در افرادی ببینید که شغلشان مرتبط با رادارهای نظامی است. آن‌ها طول عمر بسیار کمی دارند و یا بسیاری از آن‌ها در زمان سالخوردگی به بیماری هایی مبتلا می‌شوند که در افراد عادی کمتر دیده می‌شود.

مضرات استفاده زیاد از موبایل

 

مصاحبه با مخترع الیاف ضد نفوذ امواج موبایل

واقعیت این است که درباره مضرات استفاده بیش از حد از تلفن همراه، بسیار نوشته شده است. ولی هشدارها جدی گرفته نمی‌شوند و در رفتار عموم مردم تاثیر چندانی نمی‌گذارد.

 

مدتی قبل، در رسانه‌ها، نام یک ایرانی به عنوان مخترع الیاف ضد نفوذ امواج موبایل (Ewall) مطرح شد. نام او علی جاسب بود. مردی که تقریباً تمامی رسانه‌های آلمانی مانند رادیو HR1 و HR3، روزنامه صبح برلین، تت زد، Best Best، رادیو انرژی، تلویزیون بایرن و ... با او مصاحبه کرده بودند.

می‌خواستیم با او درباره اختراعش صحبت کنیم. خوشبختانه در ایران بود. در اولین تماس با او فهمیدیم قضیه می‌تواند مهم‌تر از این ها باشد. علی جاسب یک پژوهش گر حرفه‌ای در موضوع تشعشعات تلفن همراه است و طبیعتا به خاطر اختراع کیفی که 9999/99 درصد از امواج مضر موبایل را می‌گیرد، نشان می دهد سال‌ها درباره مضرات این امواج مطالعه کرده است.

اصلا چطور ایده ساخت پارچه ی ضد نفوذ امواج الکترومغناطیسی موبایل به ذهن شما رسید؟

من هم مثل بقیه جوانان که علاقه‌مند به موبایل هستند، از ابتدایی‌ترین سیستم‌ها و گوشی‌هایی که به بازار می آمد، استفاده می کردم. اگر خاطرتان باشد، اولین گوشی‌های موبایل بسیار بزرگ بودند، خود گوشی 40 سانتی متر بود و آنتن‌ 20 سانتیمتری داشت.

بعد از مدتی متوجه شدم هنگامی که با موبایل صحبت می‌کنم، سر یا چشم‌هایم درد می‌گیرند. این مسأله را با چند نفر از اساتید و دوستان هم دانشگاهی ام در میان گذاشتم و تحقیقات وسیعی را درباره امواج الکترومغناطیسی در گستره (range) امواج موبایل و زیان‌های آن‌ برای انسان، شروع کردم.

در طی تحقیقات یکی از پروژه‌های ناسا توجهم را جلب کرد. ناسا تمامی ماهواره‌ها یا ایستگاه‌های فضایی اش را برای جلوگیری از نفوذ امواج الکترومغناطیسی که در فضا هستند و ایجاد خرابی و اختلال در سیستم‌های کامپیوتری‌شان، با پوشش خاصی می‌پوشاند که ترکیبی از نقره در آن دیده می‌شود.

دسترسی به فرمول آن عایق امکان پذیر نبود و ناسا آن را در دسته اسناد محرمانه‌اش قرار داده بود. من به این فکر افتادم که برای جلوگیری از نفوذ امواج الکترومغناطیس در انسان‌ها چه می‌شود کرد. در واقع ایده ی ساخت چنین عایقی در آن زمان به فکر من رسید و در نهایت اختراعم را در ماه مارس سال 2007 در آلمان به ثبت رساندم.

پوشش عایقی اختراع شما از چیست؟

من با استفاده از فن آوری نانو، یک پوشش نانو سیلور (لایه ظریفی از نقره) را به الیاف بافتنی تزریق کرده‌ام که این نوع پارچه از نفوذ امواج الکترومغناطیسی جلوگیری می‌کند. به همین خاطر نامش را "ای وال (e-wall)" به معنای "دیوار الکترو مغناطیسی" است، گذاشتم.

این پوشش چه میزان از امواج را جذب می‌کند؟

شاید باورتان نشود. 9999/99 درصد از امواج را می‌گیرد.

دقت رقم را چگونه به دست آوردید؟

من اختراعم را در آلمان ثبت کرده‌ام و آزمایشات کیفی آن توسط موسسه تحقیقات راداری و الکترومغناطیسی (وابسته به ارتش آلمان) انجام شده است که یکی از قوی‌ترین مراکز تحقیقات الکترومغناطیسی مجهز به دستگاه‌های بسیار دقیق است.

رقم 9999/99 نشان می‌دهد که این کیف از هر 10 هزار یونیتی که با آن برخورد می‌کند، تنها یک یونیت را عبور می‌دهد.

آیا شما معتقد هستید امواج موبایل برای انسان این قدر مضر است که به خاطرش این همه سال وقت گذاشتید؟

بله. بسیار زیاد. اگر خطرناک نبود پس چرا در آلمان در جاهایی که آنتن‌های BTS نصب می‌شود، قیمت خانه‌هایی که در معرض آن هستند تا 25 درصد کاهش می‌یابد؟ در سال 2004، 500 دانشمند آلمانی نامه‌ای را به نخست وزیر وقت آلمان (گرهارد شرودر) بدین مضمون نوشتند که: "چرا شما اجازه می‌دهید آنتن‌های BTS در نزدیکی خانه شهروندان نصب شود، در حالی‌که همه از مضرات آن آگاهی دارند؟ چرا شما بچه و خانواده خود را در معرض امواج موبایل قرار نمی‌دهید؟ مگر شما نمی‌دانید که این امواج سرطان زا هستند؟"

اثرات مضر موبایل برای سلامتی بدن که تا کنون شناخته شده اند، شامل موارد زیر است:

سرطان زا بودن، ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن، کاهش قدرت باروری و قوای جنسی در آقایان، افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون، تغییر ساختار آنزیمی بزاق دهان، تأثیرات منفی بر روی خون و ادرار، تغییر عملکرد جذب مواد معدنی در بدن و افزایش سرعت گسترش تومورها.

 

آیا ثابت شده که امواج موبایل سرطان زا هستند؟

بله. سرطان زا بودن این امواج ثابت شده است. تحقیقات زیادی در این‌باره صورت گرفته است، البته گاهی هم بعضی از آنها به نتیجه خاصی نرسیده است. اما هیچ تحقیقی ثابت نکرده که این امواج سرطان‌زا نیستند.

موضوع این است که سود تجاری باعث می‌شود خیلی از این تحقیقات نادیده گرفته شوند. درست مثل سیگار که مدت‌ها طول کشید تا همه فهمیدند چه مضراتی دارد. تازه با این که فهمیده‌اند، می‌بینید که باز هم سیگار می‌کشند. موبایل هم مثل سیگار، علاوه بر سرطان زا بودن مشکلات عدیده دیگری برای انسان دارد.

مثلاً چه مضراتی؟

آن ‌قدر ضرر دارد که برای شرح تمامی آن‌ها باید چند جلد کتاب نوشت. ولی اگر بخواهیم چند خطر مهم آن را معرفی کنیم؛ اول اینکه سلول‌های بدن انسان در گستره 10 تا 1000 هرتز با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، اکثر موبایل‌ها نیز در گستره 270 تا 1800 هرتز ارتباط برقرار می‌کنند.

می‌بینید که گستره امواج الکترومغناطیسی موبایل با سیستم ارتباط بین سلولی انسان هم‌پوشانی دارد و این مسأله باعث ایجاد اختلالات جبران‌ناپذیری به بدن می‌شود، مانند ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن.

همچنین ثابت شده که این امواج تأثیر بدی در باروری مردان دارد، زیرا اسپرم‌ها را می‌کشد و باعث کاهش قوای جنسی آقایان می‌شود، مخصوصاً در کسانی که موبایل را به کمرشان می‌بندند. من فکر کنم با وجود استفاده زیاد آقایان از موبایل، در 50 سال آینده خیلی از آن‌ها نابارور شوند یا حداقل توانایی‌های جنسی‌شان کاهش یابد.

به نظر شما مهم ترین مشکل موبایل برای انسان چیست؟

موبایل سرطان زاست. تحقیقات موجهی در این مورد توسط دانشمندان صورت گرفته که این مسأله را اثبات می‌کند و در بسیاری از روزنامه‌های آلمان نیز این مسأله گفته شد.

علاوه بر آن احتمال ابتلا به بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون را هم افزایش می‌دهد. حتی تحقیقات جدید نشان داده اند که اگر شخصی 2 دقیقه با موبایل‌ صحبت کند، ساختار آنزیمی بزاق دهانش کلا تغییر می‌کند. علاوه بر این، تأثیرات منفی بر روی خون و ادرار دارد.

میدان‌های الکترومغناطیسی به ویژه آن‌هایی که در گستره فرکانس بدن هستند، باعث تغییر عملکرد جذب مواد معدنی در بدن می‌شوند و سرعت گسترش تومورها را افزایش می‌دهند.

می‌گویید تأثیر امواج موبایل در این حد زیاد است، ولی عجیب نیست که مراجع رسمی و دولت‌ها خیلی به این مسأله توجه نمی‌کنند؟

این‌طور هم نیست که اصلا توجه نکنند. گفتم که هنوز همه ی افراد نسبت به این مسأله روشن نشده‌اند. ببینید، هر 004/0 ثانیه این امواج به بدن ما برخورد کرده و از آن عبور می‌کنند. حال شما اگر یک روز موبایل را با خود حمل کنید حساب کنید چند بار در معرض آن‌ها قرار می‌گیرید؟ این ها تحقیقات مستند است.

موبایل کثیف تر از دستشویی

 

 

میکروب های روی گوش تلفن همراه، از هر شیء مستعمل دیگری در این رده بیشتر است.

تحقیقات جدید نشان می دهد که باکتری و میکروب های موجود روی گوشی تلفن همراه از سنگ دستشویی هم بیشتر است و در حقیقت باکتری موجود روی گوشی تلفن همراه، از هر شیء مستعمل دیگری در این رده بیشتر است.

نکته ی جالب تر اینکه به علت افزایش دمای تلفن های همراه در حین استفاده، این گوشی ها تبدیل به محیط های مناسبی برای کشت و رشد باکتری های خطرناک می شوند، چون باکتری ها برای رشد محلی گرم تاریک را می خواهند و تمامی این امکانات را گوشی که در جیب قرار گرفته است، فراهم می کند. میزان این گونه باکتری ها حتی از دستگیره ی در، صفحه کلید و حتی کف کفش شما بیشتر خواهد بود.

دکتر جووان وران پروفسور میکروبیولوژی دانشگاه متروپولیتن منچستر بیان می کند که علاوه بر آنکه گوشی تلفن همراه مانند دیگر اشیا باکتری دارد به علت محل نگهداری، شرایط مناسبت تری برای ورود و ازدیاد آنها فراهم می سازد.

نکته ی مهم آن است که این وسیله با گوش و دهان ما، یعنی دو راه قوی ارتباط به داخل بدن همواره در تماس است و از این طریق می تواند به راحتی آلودگی را به بدن منقل کند و باعث ایجاد بیماری شود

مدیر وبلاگ: بهرام خسروی

صفحه اصلی وبلاگ

شرکت درین گلاب در خدمت مردم

/ 5 نظر / 328 بازدید
کیمیا

سلام وبلاگ بسیار عالی داری به من هم یه سری بزن[قلب]

ناشناس

مطالب بسیار تکراری و کپی شده است لطفا مطالب جدیدی را در سایت تان بگذارید

الهام

آیا این کیف در ایران موجود است؟

بهار

نوشته های مطالب خیلی کوچک است چشم من خسته شد.اما مطالب خوب بود باتشکر...