مطلبی مهم در مورد گلودرد!اولین علائم سرماخوردگی که بروز می کند، فرد بلافاصله به سراغ قفسه داروها رفته و مصرف آنتی بیوتیک را آغاز می کند. پس از یکی، دو روز از این خوددرمانی، فرد که علائم بیماری در او کمتر شده یا از بین رفته است، مصرف دارو را به صورت ناگهانی قطع می کند.در فصل های پائیز و زمستان که افراد چندین بار به گلودرد و سرماخوردگی مبتلامی شوند باید با شناخت صحیح از انواع گلودرد و بیماری های ویروسی و میکربی بتوانند روش درستی را در پیش بگیرند.دکتر ابراهیم رزم پا استاد دانشگاه، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در گفت وگوهایی نکات مهمی را در این مورد گوشزد کرده است.


سرمنشا گلودردها چیست ؟

در تشخیص گلودردها آنچه اهمیت دارد تفکیک کردن درست عفونت ویروسی از عفونت میکربی است.در این فصل چه نوع گلودردی بیشتر شایع است ؟

در این فصل عفونت ویروسی شایع است. کمتر کسی است که در طول سال به این مشکل دچار نشود.چرا بعضی افراد بیشتر دچار گلودرد و بعضی کمتر مبتلامی شوند ؟

بعضی از افراد به علت مقاومت بدن و محیط اطرافشان کمتر به گلودرد و سرماخوردگی مبتلامی شوند. افرادی که از تغذیه بهتری بهره مند هستند و ورزش می کنند، بدن سالم تری دارند و کمتر سرما می خورند. آلودگی هوا هم نقش مهمی دارد، زیرا آلودگی هوا مقاومت بدن را پائین می آورد.چه عواملی باعث کاهش ایمنی بدن می شوند ؟

خستگی، بی خوابی، سوء تغذیه و استرس بدن را آماده ابتلابه بیماری می کند و در ضعف سیستم ایمنی بدن است که بیماری ها بروز می کنند.ویروس سرماخوردگی چگونه به بدن منتقل می شود ؟

ویروس به طرق مختلف از هوا به بدن منتقل می شود. سرماخوردگی نیز از هوا و بزاق به افراد منتقل می شود.وقتی کسی سرماخورده یا هنوز علائم بروز نکرده باید هنگام عطسه و سرفه جلو دهانش را بگیرد، چون ویروس از طریق آب دهان و ترشحات منتقل می شود.دست دادن، وسایل مشترک، گوشی تلفن و ظروف غذای مشترک نیز می توانند ویروس ها را منتقل کنند حتی وسایل خواب مشترک و رختخواب نیز می تواند عامل انتقال ویروس و بیماری شود.در کسانی که مستعد بیماری هستند و بدن ضعیف تری دارند سریع تر ویروس منتقل می شود. یک نفر شاید در طول سال اصلاً سرما نخورد و یا یک نفر شاید چندین بار دچار سرماخوردگی شود. گاهی هم ویروس های عامل سرماخوردگی متنوع و مختلف است وقتی با یک ویروس سرما می خوریم، بدن فقط در برابر آن ویروس مقاومت نسبی پیدا می کند، ولی ویروس های دیگری هستند که باعث سرماخوردگی های بعدی در بدن فرد می شوند.آیا عفونت ویروسی نیاز به درمان دارد ؟

عفونت ویروسی به درمان خاصی نیاز ندارد و درمانش علامتی است و خود به خود خوب می شود و با استفاده از قرص های مسکن و آنتی هیستامین و سرماخوردگی می توان علائم را کاهش داد.

باید گفت حتی وقتی علائم قابل توجه نیست نیازی به استفاده از داروهای معمولی هم نیست و باید تنها با غذای مناسب، مایعات گرم و استراحت علائم بیماری را برطرف و کنترل کرد. گاهی سرماخوردگی به علت برخی از ویروس ها شدید است و بیمار را کاملاً به هم می ریزد و بیمار نیاز به استراحت پیدا می کند تا بدن او به فرم طبیعی برگردد. در این موارد تا قبل از این که عفونت ویروسی با اضافه شدن میکرب به عفونت ثانویه تبدیل شود، می توان با مراقبت آن را کنترل کرد.


بنابراین روند درمان زمانی تغییر می کند که عفونت ویروسی به عفونت میکربی تبدیل می شود

بله، روند درمان از این مرحله است که تغییر پیدا می کند و باید آنتی بیوتیک برای بیمار تجویز شود. در بیماری ویروسی مصرف آنتی بیوتیک ضرر دارد.گلو دردهایی که در آنها آنتی بیوتیک تجویز می شود، چه مشکلاتی ایجاد می کند ؟

در بیماری ویروسی نباید فرد آنتی بیوتیک مصرف کند. در بعضی از این گلودردهای ویروسی بیمار احساس گلودرد دارد و غدد لنفاوی او متورم می شود، به علت تشخیص نادرست برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می شود، ولی پس از یک ماه بیمار متوجه می شود که مشکل همچنان ادامه دارد.

این بیماری که مونونوکلوز که به بیماری بوسه هم معروف است نام دارد، دوره درمانی طولانی تری دارد و بدون نیاز به آنتی بیوتیک درمان می شود و در صورت استفاده از آنتی بیوتیک فرد دچار مشکلاتی خواهد شد.گلودرد باکتریایی چه عوارضی ایجاد می کند و چه علائمی دارد ؟

وقتی عفونت میکربی شروع شد باید بتوان گلودرد ویروسی و باکتریایی را از هم به درستی تفکیک کرد، زیرا در عفونت باکتریایی یا آنژین استرپتوکوکی عوارض روماتیسم قلبی و مفصلی به دنبال درمان ناقص احتمال بروز بیشتری دارد، ولی باید توجه داشت هر کس گلودرد دارد، آنژین نیست؛ در گلودردهای ویروسی گاهی فرد تب و گلودرد شدیدی هم دارد، نمی توان این علائم را دلیل عفونت میکربی دانست.چه تفاوتی میان این دو نوع گلودرد وجود دارد ؟

فرق عمده عفونت ویروسی با میکربی این است که در عفونت ویروسی اگر چه علائم بیماری شدید باشد، ولی حال عمومی بیمار خوب است ولی در عفونت میکربی حال عمومی بیمار بد است. از طرف دیگر دوره بیماری ویروسی کوتاه تر از دوره بیماری باکتریایی است. وقتی کسی شک دارد که عفونت ویروسی است یا میکربی با آزمایش خون می شود آن را به درستی تشخیص داد. در عفونت میکربی میزان گلبول های سفید بالامی رود، ولی در عفونت ویروسی این میزان یا تغییر نمی کند یا پائین هم می آید.افرادی که دوره داروهای آنتی بیوتیک را کامل مصرف نمی کنند تا چه اندازه در معرض خطر قرار دارند ؟

در خانواده ها دیده شده که به صورت غلط به کسی که گلودرد دارد، آنتی بیوتیک می دهند. ندادن آنتی بیوتیک بهتر از خوردن ناقص آن است و به بدن فرد ضرر زیادی وارد می کند. زیرا باعث رشد و شیوع انواع مقاومی از باکتری ها می شود که به درمان معمول جواب نمی دهد.مصرف بی رویه دارو چه مشکلاتی را ایجاد می کند ؟

مصرف بی رویه دارو و بخصوص آنتی بیوتیک باعث می شود تا فرد هم در بدن خودش و هم به جامعه ضرر بزند. ارزان بودن دارو و در دسترس بودن آن باعث شده تا به صورت بی رویه افراد دارو بخصوص آنتی بیوتیک مصرف کنند و این به اقتصاد کشور نیز صدمه وارد می کند. مصرف بجای دارو خیلی خوب است. در آنژین استرپتوکوکی فرد باید درمان شود تا عوارض بیماری بر جای نماند، ولی در بیماری ویروسی مصرف بی رویه آنتی بیوتیک دور ریختن پول و سرمایه و وارد کردن ضرر و زیان به افراد جامعه است که به این دارو نیاز دارند و بر اثر مصرف بی رویه عده ای، دارو در دسترس شان باقی نمی ماند.همین جا از مردم می خواهم از خود درمانی پرهیز کنند. گاهی فرد دچار سردرد یا مشکلات خفیفی است و مسکن استفاده می کند، ولی اگر از دارو به شکل مکرر استفاده شود، شاید مشکل را عمده تر کند. مصرف نامناسب آنتی بیوتیک گاهی اوقات حتی بطور ناقص و نادرست می تواند روند بیماری و تشخیصی را به هم بزند و پزشک را دچار مشکل تشخیص کند. بنابراین باید آنتی بیوتیک پس از تشخیص پزشک تجویز شود.چند نوع گلو درد داریم ؟

گلو درد انواع زیادی دارد. در میان گلو دردهای عفونی آنژین استرپتوکوکی شایع تر است ولی این نوع گلودرد درمان ساده ای دارد. اگر پنی سیلین درست مصرف شود براحتی قابل درمان است. البته این آنژین گاهی خود به خود نیز خوب می شود، ولی نباید این اجازه را به بدن بدهیم، چون بدن با ترشح آنتی بادی بر علیه این میکرب به علت تجانس آنتی ژنی میکرب ایجاد کننده گلو درد با بافت جدار قلب و مفاصل و کلیه، ناخواسته علیه خودش وارد عمل می شود و روماتیسم قلبی و مفصلی و مشکلات کلیوی در این زمان به وجود می آید.شدت انتقال و سرایت گلودردهای باکتریایی چگونه است ؟

گلو درد چرکی و بطور خاص آنژین سرایت شان به شدت سرایت بیماری های ویروسی نیست.اکثر بیماری های ویروسی می تواند مسری باشد. بعضی از بیماری ها از طریق دست، وسایل شخصی و.‎/‎/ منتقل می شود و بعضی هم از عدم مراقبت دیگران منتقل می شود.


در مدارس، ادارات و مکان های عمومی چه اقداماتی برای پیشگیری می توان انجام داد ؟

کسی که دچار مشکل شده با نظر پزشک حتماً از رفتن به مدرسه، اداره و.‎/‎/ خودداری کند تا تماس کمتری با دیگران داشته باشد. افراد هم باید در محیط سعی کنند تماس شان را با افراد بیمار کمتر کنند.زدن ماسک مؤثر است؟

چون ویروس از طریق هوا منتقل می شود، زدن ماسک خوب است. ویروس و باکتری از هوا و ذرات آلوده قطرات آب در هوا منتقل می شود، ماسک گاهی نمی تواند آنها را فیلتر کند. ماسک های نازک ذرات را عبور می دهند ولی ماسک های پارچه ای خیلی خوب و مناسب تر هستند.


آیا اسکاچ و ابر ظرفشویی باعث ایجاد بیماری در دیگران می شود ؟

اسکاچ قارچ ها را در خود رشد می دهد. باید توجه داشت بعضی از ویروس ها و باکتری ها در شرایط سخت باقی می مانند و با حرارت از بین نمی روند. باید ظروف، حوله و.‎/‎/ را ضدعفونی کرده و اسکاچ و ابر ظرفشویی که میکرب و قارچ را در خود نگه می دارد، تا قبل از کهنه شدن عوض شود.

مدیر وبلاگ: بهرام خسروی

صفحه اصلی وبلاگ

 

 

 دوست عزیز! نظر یادتون نره...خوشحال میشم نظرتون رو بخونملبخند

/ 5 نظر / 351 بازدید
عاشق رهگذر

سلام ممنون از حضورت واينكه افتخار تبادل لينك را داديد منم لينكتون كردم به اميد حضور دوبارتون يا علي

کلثوم

خوبه

فاطمه

سلام.ممنونم از مطلبی که گذاشتید.من دنبال اطلاعاتی در مورد بیماری بوسه هستم.که به مونونوکلوز عفونی معروفه.اگه میشه کمکم کنید.ممنونم[گل]

لیلی

مطالبتون خوبه منتهی آهنگی که گذاشتید باعث میشه آدم نتونه روی مطالب تمرکز کنه .

doktor

salam bahram jan mamnoon az matalebe elmit aziz faghat kashke manba ham migofti chon ma olom pezeshkiha sai mikonim az jaie gheyre motabar matlab nagirim movafagh bashid dar amane khoda