آیا بشر می تواند در آینده از مرگ جلوگیری کند!؟

حتما در پیرامون شما  کم نیستند افرادی که پزشکی  جدید یکی از اعضای بدنشان را تعویض کرده و به اینصورت عمری دوباره به آنها داده است .   آیا اینچنین فردی از نظر شما تغییر هویت داده است ؟  مسلما نه . گرچه دست ، پا ،  قلب ، کلیه ، شش و یا دیگر اعضای او مصنوعی و یا از بدن دیگری است . اما او همچنان همان کسی است که شما میشناسید . حال فرض کنید در آینده ای نه چندان دور پزشکان توانستند همه اعضای آسیب دیده شما را عوض کرده و نوع مصنوعی آن را ،آنهم با استفاده از ژن های خود شما ( استفاده از سلولهای بنیادی )  در بدن شما کار بگذارند . آیا باز شما خودتان هستید ؟ پاسخ مسلما آری است . چرا ؟  زیرا  " سر"   شما  سرجایش است . یعنی همان جایگاه مغز . حالا بیایید نگاهی به مغزمان هم بیندازیم . قسمتی از این مرکز پیچیده  و شاهکار خلقت ، جایگاه کنترل اعمال مختلف  بدن است   مثلا کنترل  تنفس ،حرکت و دما و ...    اگر این بخش ها  را هم عوض کنند  باز هنوز  شما خود شما خواهید ماند .    اما بخشی  وجود دارد که جایگاه همه آنچیز هایی است که شما در طول حیا ت خود کسب کرده اید و هویت شما را تشکیل میدهد . و آن چیزی نیست جز حافظه و خاطرات شما .   حال بیایید فرض کنیم  فن آوری بشر  در آینده قادر باشد  یک کپی کاملا مشابه و سالم از بدن شما بسازد   ( مانند فیلمهای علمی و تخیلی ). اما تا زمانیکه بشر موفق نشود که اطلاعات حافظه و خاطرات  شما را نیز به مغز  جدید منتقل سازد . مرگ  همچنان شما را تهدید میکند . چرا که بدن جدید تنها زمانی شما خواهد بود که حافظه و خاطرات  شما نیز به آن منتقل شود .( وسپس بدن قدیمی شما .. ! )   

اما آیا این امر امکان پذیر خواهد بود یا نه ؟    در فیلمهای علمی و تخیلی پاسخ آری است .  کپی بدن شما ساخته شده ، شما و بدن جدیدتان روی دو صندلی نشسته اید و روی سر هر یک از شما هم یک کلاه مخصوص قرار دارد . دکمه ای را میزنند و اطلاعات مغز شما به مغز بدن جدیدتان منتقل میشود . ( و بدن قبلی شما ...!! )

اما در جهان واقعیت  امکان و عدم مکان این امر  بستگی بسیاری به یافته های دانشفیزیک کوانتومیدر آینده خواهد داشت .  دانشی که دریچه هایی بر روی بشر باز خواهد کرد که تصورش در حال حاضر امکان پذیر نخواهد بود .  فراموش نکنیم که در  مسافرت های فضایی آینده که  انسان باید برای رفتن از سیاره ای به سیاره دیگر هزاران و یا میلیونها سال در راه باشد  چاره ای جز دسترسی به عمرهای طولانی وجود ندارد . یکی از راههایی که اکنون در ذهن دانشمندان برای حل این مشکل وجود دارد به خواب رفتن انسان در طول این سفرهای طولانی و کنترل سفینه توسط  رایانه ها میباشد  تا در زمان و مکان مورد نظر رایانه ها او را از خواب بیدار کنند ! اما شاید تعجب کنید که این دانش فیزیک در شاخه اسرار آمیز کوانتوم مکانیک است که چنین امری را  ممکن و یا ناممکن معرفی خواهد کرد و نه  مهندسی ژنتیک ، نانو تکنولوژی  و ... دلیل این امر این است که  رفتار  ذرات بنیادی که همه چیز از آنها ساخته شده است سرنوشت این آرزوی بشر را رقم خواهند زد و این چیزی است که مکانیک کوانتومی در جستجوی آن است .

 

سلولهای بنیادی :  سلولهایی که میتوان آنها را در بدو تولد  از بدن شما گرفته و در محلی ذخیره نمود . این سلولها در آینده  میتوانند منشاء خدمات پزشکی ویژه ای به شما بشوند از جمله ساخت بافت ها و اعضای جدید برای شما و از خود شما !    در  جهان و مدتی است که در ایران نیز   از کودکان در بدو تولد این سلولها جدا و در شرایط ویژه ای نگهداری میشوند .  از کجا میدانید  شاید کودک شما  جزو آن دسته انسانهایی باشد که بتواند صدها و ... سال عمر کند .

گفته جالبی میگوید   صد سال دیگر فرزندان ما ، یا  با  فندک لیزری آتش روشن می کنند و یا با به هم زدن سنگها و مالش چوب ها   ( اگر بشری باقی بماند )

مدیر وبلاگ : بهرام خسروی 

دوستان عزیز جهت دیدن صفحه اصلی وبلاگ وثبت نظرات خود روی گزینه

زیر کلیک کنید:

صفحه اصلی وبلاگ

 

 

 

/ 0 نظر / 40 بازدید