آنفلوانزای خوکی !

آنفلوانزای خوکی ... پرسش و پاسخ..

* همه چیز در باره آنفلوانزای خوکی (H1N1) *

 1- ویروس H1N1 چیست؟

این ویروس از آنفولانزای تیپ A می باشد که اولین بار در سال 1918 میلادی در آمریکا شناخته شد و پس از یک دوره طولانی در آوریل 2009 (سال جاری) مجدداً این بیماری به نام Swine flu یا آنفولانزای خوکی با شکل، قدرت و توانایی بیماریزایی متفاوت از گذشته در ایالات کالیفرنیای جنوبی از کشور آمریکا گزارش گردید و پس از آن به سرعت کشورهای مکزیک، کانادا و کشورهای اروپایی نیز مواردی از ابتلا به این بیماری را گزارش نمودند. اگر چه Swine flu آنفولانزای خوکی نام گرفته، اما این به آن معنی نیست که این بیماری از خوک به انسان انتقال می یابد بلکه در آزمایشات بعمل آمده از این ویروس مشخص شده که تعدادی از ژن های آن شبیه به آنفولانزای ویروسی می باشد که در خوک های شمال آمریکا یافته اند. در عین حال بدلیل شباهت بروز این آنفولانزا در خوک های اروپا و آسیا و مرغان و انسان ها، دانشمندان آنرا یک آنفولانزای ویروسی چهارگانه نام نهاده اند.
قدرت بیماری زایی این ویروس 3 برابر ویروس آنفولانزای معمولی بوده و بیشترین شیوع آن در فصل سرد می باشد. انتقال آن از انسان به انسان می باشد (نه حیوان به انسان) معمولاً قسمت فوقانی سیستم تنفسی را درگیر می نماید و تنها در 1 تا 2 درصد می تواند منجر به مرگ شود که دلایل آن ذکر خواهد شد.

2- آخرین وضعیت بیماری در جهان چگونه است؟

بنا بر گزارش WHO (سازمان بهداشت جهانی) و CDC این بیماری در مرحله پاندمیک یعنی همه گیری جهانی می باشد و بیماری در فاز 6 می باشد. این بدان معنی است که جهان و تمام قاره ها در راه این بیماری طی ماه های آینده می باشند و این بیماری همه کشورها را طی خواهد نمود و هیچ کشوری از این بیماری در امان نخواهد بود. در حال حاضر 90 کشور جهان و 7 کشور همسایه ایران و همچنین کشور ما که از یک نوجوان 16 ساله ایرانی الاصل مقیم آمریکا که وارد ایران شده , این بیماری را گزارش نموده اند. خوشبختنانه 72 نقطه از کشور ایران به عنوان مراکز مبارزه با این بیماری با امکانات کامل و مناسب جهت تشخیص و درمان آماده و مهیا برای خدمات رسانی می باشند که به واسطه فعالیت همه مراکز بهداشتی و درمانی هیچ نگرانی از این موضوع در کشور وجود ندارد. اما در مبارزه با این ویروس نو ظهور آشنایی و آگاهی از این بیماری فرصت بیشتری به ما در حفظ سلامتی فردی، خانوادگی و اجتماعی خواهد داد و باید بدانیم شرط لازم پیشگیری دانستن و عمل کردن به دانستنی هاست و به همین دلیل با هم از این بیماری می خوانیم تا سالم، مطمئن و شاد زندگی کنیم.

-3نشانه ها و علامت بیماری انفولانزای خوکی چیست؟

علائم این بیماری مشابه آنفولانزای فصلی همانند تب، سرفه، گلودرد، آب ریزش بینی، کوفتگی و درد بدن، سر درد، لرز و خستگی و در موارد مشخص اسهال، تهوع و استفراغ می باشد و در مواردی ممکن است این بیماری ویروسی پیشرفت نموده و ایجاد عفونت های شدید ریوی، گوشی و سینوسی نماید.

4 - چه افرادی بیشتر در خطر معرض این بیماری می باشند؟

٤ گروه از مردم در گروه خطر می باشند. افراد مسن 64 سال و بالاتر، کودکان با سن کمتر از 5 سال، خانم های حامله، افراد با بیماری های مزمن و طولانی مدت مانند آسم، دیابت، برونشیت مزمن، بیماری های قلبی و ریوی و کسانی که به عللی همانند جراحی وسیع، شیمی درمانی مکانیزم دفاعی سیستم ایمنی بدن آنان در شرایط مساعدی نمی باشد. در عین حال وجود آنتی بادی ضد این ویروس در بدن افراد میانسال , جوان و سالم و حتی در یک سوم از افراد مسن بالای 60 سال بدن آنها را در مقابل این ویروس محافظت می نماید. بنابراین لازم است بدانیم بسیاری از افراد در ابتلای به این بیماری نیازی به درمان ویژه به استثناء استراحت و اقامت 7 روزه در منزل و استفاده از داروهای معمولی جهت تسکین درد و علائم به اقدامی دیگر نیاز ندارند. زیرا مکانیزم دفاعی مناسب بدن ویروس را سرکوب و نابود می نماید.

5- چگونه این ویروس انتقال می یابد؟

آخرین اطلاعات اظهار می کند که انتقال این بیماری از انسان به انسان از طریق سرفه، عطسه، تخلیه ترشحات بینی و دهان می باشد. که ویروس می تواند حداکثر تا فاصله 1.5 متری از طریق سرفه یا عطسه منتقل شود. اما راه دیگر انتقال تماس دست ها، با محیط آلوده به ویروس است. مانند دستگیره درب ها و یا وسایلی که بطور عمومی و مشترک استفاده می شود. دست تماس یافته با محیط آلوده به ویروس موجب انتقال ان از طریق دست آلوده شده به بینی و دهان و یا چشم می شود.

6- چه علائمی در کودکان و بزرگسالان بسیار جدی است و باید به مرکز درمانی منتقل شوند؟

بیشتر مبتلایان به غیر از 4 گروه در خطر(کودکان زیر 5 سال، سالمندان بالای 64 سال، خانم های باردار و افراد با بیماری زمینه ای) با استراحت در منزل و دوری در تماس با افراد و استفاده از داروهای ضد ویروس به راحتی درمان می شود. اما اگر علایم زیر در کودکان بروز نمود حتماً نیازمند انتقال به بیمارستان می باشند.
1- تنفس سریع و غیر عادی(نفس نفس زدن)
2- تغیر رنگ پوست به آبی یا خاکستری بخصوص در لب ها
3- بی اشتهایی شدید
4- تهوع و استفراغ مقاوم و مداوم
5- عدم هوشیاری، تشنج و بی توجهی به محیط
6- بی قراری و اضطراب شدید
7- تب بالا و سرفه مقاوم
8- اسهال به همراه علایم فوق
و در بزرگسالان
1- تنفس کوتاه که به سختی انجام می شود.
2- احساس درد و فشار در قفسه سینه و شکم
3- سرگیجه ناگهانی و استفراغ شدید و مداوم و اسهال
4- کاهش سطح هوشیاری
5- تب و سرفه شدید.

7- دوره این بیماری چه مدت یا چند روز میباشد؟

اطلاعات بر این باور است که شخص یک روز پس از ابتلا به این ویروس دچار علایم می شود یعنی این ویروس پس از ابتلای شخص در روز اول هیچگونه علایمی ندارد و اصطلاحاً دوره نهفته آن یک روز است اما دوره بیماری در افراد با مکانیزم دفاعی نرمال و طبیعی 7 روز می باشد. ولی این دوره در کودکان، افراد مسن و خانم های باردار و افردا با بیماری های دیگر متفاوت و طولانی تر می باشد. بنابراین طی این مدت( 7 روز ) شخص بیمار منبع انتقال بیماری به افراد دیگر نیز می باشد.

8- آیا امکان بیماری از طریق گوشت خوک می باشد؟

اگر چه کاملاً مشخص نیست اما تاکنون گزارشی از آن ارسال نشده و پاسخ منفی است.

9- آیا انتقال این بیماری از طریق آب نوشیدنی یا آب لوله کشی شهری ممکن است؟

گندزدایی و کلرزنی آب موجب سلامت کامل آب های نوشیدنی شهری می باشد که همواره در حال انجام می باشد . اگرچه اثبات این ادعا بر اساس موفقیت درمانی و سلامت آب های نوشیدنی در درمان آنفولانزای مرغی (H5N1) می باشد. اما تاکنون گزارشی از انتقال بیماری از آب هایی که کلرزنی شده اند نداشته ایم.

10- آیا استخر و چشمه های معدنی می توانند آلوده به ویروس شوند؟

بر اساس تجربیات بدست امده از آنفولانزای مرغی (H5N1) اگر چنانچه استخرها به اندازه 3 PPM -1 و چشمه های معدنی به اندازه PPM5-2 کلرزنی و گندزدایی شوند احتمال وجود و انتقال ویروس صفر خواهد شد.

11- چگونه می توان خود را در مقابل این بیماری ایمن نمود؟

اگرچه تاکنون واکسنی برای این بیماری کشف نشده اما نکات زیر در پیشگیری مهم می باشد.
1- پوشاندن صورت، بینی و دهان در زمان سرفه و عطسه با دستمال کاغذی یک بار مصرف و پس از آن قرار دادن آن در سطل در بسته مخصوص 2- شستشوی دست و صورت با آب و صابون بعد از هر عطسه و سرفه تا ویروس ها زدوده شوند. دستها را می توان با پنبه و الکل ضدعفونی نمود.3- در خارج از منزل، محیط کار و معابر عمومی از تماس دستهایتان با صورت یا چشم، بینی و دهان تان خودداری نمایید. 4- حدامکان از تماس بسیار نزدیک (دست دادن یا روبوسی) با افراد دیگر خودداری نمایید.5- آب دهان و ترشحات بینی را در زمین نریزید. آنرا در دستمال کاغذی یک بار مصرف تخلیه و سپس آنرا به سطل مخصوص منتقل نمایید.6- سعی کنید از حضور در مکان های پر ازدحام بخصوص در محیط های بسته که امکان عطسه و سرفه در آن زیاد می باشد خودداری نمایید.7- دقت کافی به مسافرانی که از خارج کشور بخصوص کشورهای آمریکایی، اروپایی و آسیای جنوب شرقی وارد کشور میشوند داشته باشید و در مسافرت به این کشورها به همه نکات مراقبتی دقت نمایید.8- اگر احساس سرماخوردگی دارید در صورت شک به آنفولانزای خوکی حداقل 7 روز در خانه بمانید. و یک روز بعد از بهبودی کامل می توانید وارد فعالیت روزانه و اجتماعی شوید. این راهی است که دیگران را آلوده نمی کنید.9- بیمار باید در اتاقی استراحت نماید که محل عبور و مرور و رفت و آمد دیگران نباشد. اصطلاحاً ایزوله باشد. تماس با افراد بهتر است از طریق تلفن باشد و حدالامکان یک نفر نیازهای شخص بیمار را تامین نماید. درب و پنجره اتاق بیمار حدامکان باز باشد و از سیستم تهویه برخوردار باشد. 10- حمام جداگانه برای بیمار به همراه وسایل شخصی ضروری است. در غیر اینصورت قبل از استفاده از حمام برای دیگران باید حتماً کلرزدایی و گندزدایی شود. 11- نوشیدن مایعات فراوان و مسکن های استامینوفن، بروفن، ناپروکسن با نظر پزشک فراموش نشود. محدودیت مصرف دارو برای اشخاص با نارسایی و مشکلات کبدی و کلیوی باید مدنظر باشد و مصرف آنتی بیوتیک فقط با نظر پزشک در صورت احتمال بروز عفونت های باکتریال ضروری می باشد.

12- اگر یکی از اعضای خانواده بیمارشد چه کنیم؟

در صورت ابتلای یکی از اعضای خانواده تان می توانید به محل کار و تحصیل خود بروید اما شرایط خود را کنترل نمایید و مسئول محیط کار را از موضوع مطلع نمایید زیرا به محض بروز علایم در شما می بایست در منزل استراحت نمایید. 4 گروه افراد پرخطر ذکر شده در صورت اجبار به زندگی در کنار بیمار نیازمند درمان جهت پیشگیری از بیماری می باشد و اگر شما در این 4 گروه نمی باشید نیاز به درمانی جز مراقبت های ذکر شده ندارید.(4 گروه شامل کودکان زیر 5 سال، سالمندان، افراد با بیماری زمینه ای و خانم های باردار) در خصوص ظروف و وسایلی که بوسیله شخص بیمار مورد استفاده قرار می گیرند تاکید شده شستن آن با آب گرم و مواد ضد عفونی کننده موجب نابودی ویروس می شود و استفاده از آن برای دیگر افراد خانواده منعی ندارد. مانند (بشقاب، سینی، قاشق) البته این مجزا از وسایل شخصی چون شانه، مسواک، لباس و ... می باشد. نکته مهم احترام و توجه ویژه به بیمار در این شرایط بسیار مهم است. هرگز تصور نکنید که این بیماری بسیار خطرناک و صعب العلاج یا لاعلاج می باشد. این ویروس همانند همه ویروس های سرماخوردگی می باشد اما با تفاوت های اندک و ناشناخته که ما را مجاب به رعایت نکات جدید می نماید تا چیز مهمی را از دست ندهیم. بنابراین حتما باید به سالمندان و کودکان که به محدودیت در معاشرت و احترام حساس می باشد و حتی ممکن است کمی ناراحت و دلگیر شوند شرایط بیماری شان را توضیح دهیم که بدانند بقای سلامتی و شادابی ایشان و اطرافیان نیازمند یک هفته فراغت و دوری از تمایلات و علایق گذشته می باشد. با پزشک معالج یا خانوادگی و یا مرکز درمانی همواره در تماس باشید و همه روزه آنان را از شرایط بیمار خود مطلع نمایید تا در شرایط بحرانی بیمار را به بیمارستان منتقل نمایید.

13- نحوه شستن دستها چگونه باشد؟

دستها با آب گرم و صابون به مدت 15 تا 20 ثانیه باید شسته شوند و یا با پنبه و الکل تمام دستها و حتی بین انگشتتان و زیر ناخن ها تمیز شوند.

14- چه مدت ویروس خوکی می تواند در محیط باقی بماند و بیشترین مکان هایی که امکان آلودگی آن را دارد کجاست؟

در خارج از بدن ویروس به مدت 2 تا 8 ساعت زنده می ماند. اما گرمای محیط 75 تا 100 درجه سانتیگراد مواد ضد عفونی کننده هیدروژن پروکساید، بتادین و الکل آنرا به راحتی نابود می کنند. اما منابع آلودگی در انسان شامل: بینی ، دهان، لب ها، چشم ها موی سر و دست ها می باشند. زیرا مکان های فوق بیشتر مورد تماس دستها در افراد عادی می باشد.
اما بیشترین امکان آلودگی محیطی برای وسایلی می باشد که به نحوی با دست، صورت انسان در تماس می باشد. همانند دستگیره درها، میز و صندلی، شیرآلات، نرده های پله ها، بالشت خواب و ملافه، اسباب بازی ها ، وسایل آشپزی و آشپزخانه، وسایل عمومی که مورد استفاده مشترک می باشد. همانند اسکناس، اسناد و مدارک دست به دست شده و ... . بنابراین حائز اهمیت است پس از تماس با هر فرد یا اشیاء مشکوک دست و صورت خود را با آب و صابون شستشو دهیم. و بهتر است در محیط کار قبل از شروع کار و پایان کار میز کار مان را با پنبه الکلی ضد عفونی نماییم.

15- آیا درمان دارویی برای درمان آنفولانزای خوکی وجود دارد؟

بله داروی ضد ویروس Oseltamivir (اسلتا می ویر) یا Zanamivir (زانا می ویر) که دارای اشکال قرص، مایع و اسپری می باشد و در داخل کشور تولید می شود. این دارو در پیشگیری موثر بوده و بخصوص با نظر پزشک معالج در موارد شدید ابتلاء به بیماری نیز مصرف ان ضروری می باشد. این دارو شدت و دوره بیماری را کم و کوتاه می نماید و همچنین از پیشرفت بیماری جلوگیری می نماید و امکان سرایت آنرا به دیگران کم می نماید و پیشنهاد شده این دارو جهت پیشگیری فقط در 4 گروه پر خطر که قبلاً ذکر شده استفاده شود و در سایر بیماران مبتلا به درجات متوسط و خفیف از شدت بیماری استراحت، مصرف مایعات فراوان و اقدامات درمانی، حمایتی و علامت درمانی با مسکن های تجویز شده از سوی پزشک کافی می باشد.

علت مرگبار بودن آنفلوانزای خوکی در برخی افراد چیست؟

 

علت مرگبار بودن آنفلوانزای خوکی در برخی افراد ، فلج شدن سيستم ايمنی و در نتیجه عفونت های باکتريایی ثانويه شديد مانند ذات الريه است
علت مرگبار بودن آنفلوانزاي خوکي در برخي افراد کشف شد

همان طور که آنفلوانزاي خوکي به شيوع جهاني خود ادامه مي دهد، دانشمندان به شواهد مهمي در مورد علت شديد بودن اين بيماري در برخي افراد دست يافتند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از فیزروگ ، دانشمندان بيمارستان کودکان فيلادلفيا در پنسيلوانيا نشان دادند که ويروس آنفلوانزا مي تواند سيستم ايمني افراد سالم را فلج کرده و منجر به بروز عفونت هاي باکتريايي ثانويه شديد مانند ذات الريه شود.

نتايج اين تحقيقات در نشريه زيست شناسي Leukocyte منتشر شده است.
کاتلين سوليوان محقق ارشد اين پروژه و رييس بخش آلرژي و ايمني شناسي بيمارستان کودکان فيلادلفيا گفت: علت اينکه آنفلوانزاي خوکي در برخي افراد فقط به صورت سرماخوردگي شديد بروز مي کند، در حالي که در برخي ديگر بسيار شديد است و حتي به مرگ بيمار مي انجامد، چندان روشن نيست.
نتايج اين تحقيقات شناخت بسيار بهتري از سازوکار عفونت هاي باکتريايي در اختيار ما قرار مي دهد.
ساليوان و همکارانش ميزان سيتوکين را در کودکاني که دچار آنفلوانزاي شديد شده بودند مورد بررسي قرار دادند. سيتوکين در واقع جزو اولين واکنش ايمني بدن در پلاسماي خون است.
پزشکان اگرچه متوجه افزايش ميزان سيتوکين شدند؛ اما دريافتند واکنش گيرنده هاي فعال کننده واکنش ايمني در اثر هجوم ميکروب ها کاهش يافته است.
اين يافته نشان مي دهد: کاهش واکنش اين گيرنده ها مي تواند عامل فلج شدن سيستم ايمني باشد که خود عفونت هاي باکتريايي ثانويه را در پي دارد.

آنفلوآنزاي خوکي ريه‌ها را درگير مي‌کند

سلامتيران: محققان آمريکايي اعلام کردند ويروس1h1n قادر به عفوني کردن عميق ريه‌هاست.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، اندازه‌گيري ميزان شدت عفوني شدن توسط ويروس آنفلوانزاي خوکي کار آساني نيست. محققان آمريکايي مي‌گويند ميزان شدت عفونت در مبتلايان به ويروس آنفلوانزاي خوکي بسيار بالاست و کاملا روشن است که ميزان خطر مرگ در اين بيماري بسيار بالاتر از ميزان خطر مرگ در مبتلايان به آنفلوآنزاي فصلي است. گرچه اکثر مبتلايان تا چند روز تنها دچار تب، گلودرد، سرفه و ناراحتي‌هاي گوارشي‌اند اما در برخي موارد ريه‌ها نيز کاملا چرک مي‌کند و از هر هزار نفر سه نفر به اين دليل مي‌ميرند. جالب‌تر آنکه برخلاف آنفلوآنزاي فصلي، مرگ در ميان جوانان رايج‌تر از سالمندان است و در افراد بالاي 60 سال ديده نشده است.
مکانیزم و نحوه بیماریزائی ویروس آنفلو آنزای خوکی

ویروس آنفلوانزای a روزانه تغییر شکل می‌دهد
محققان آمریکایی اعلام کرده‌اند که ویروس آنفلوانزای خوکی با ورود به بدن مبتلایان جدید بلافاصله تغییر شکل می‌دهد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از کی‌اس‌ال نیوز، ویروس اچ ‌1 ان ‌1 پس از نخستین باری که منتشر شده تا کنون بیش از یک صد بار تغییر شکل داده است.

محققان آمریکایی اعلام کرده‌اند که تغییر ماهیت به بدن بیماران به یک اندازه آسیب می‌رساند اما نحوه درمان را دستخوش تغییرات قرار می‌دهد.

پزشکان انگلیسی نیز امیدوارند که با واکسینه کردن افرادی که مبتلا نشده‌اند و درمانهای متنوعی که برای جلوگیری از آسیب این ویروس به بدن بیماران مبتلا وجود دارد، تغییر شکل این ویروس از بین رود.

 

افزايش خطر ابتلا به آمبولي ريوي در مبتلايان به آنفلوآنزاي آ

محققان در يك پژوهش جديد دريافته‌اند؛ افرادي كه به نوع شديد آنفلوآنزاي نوع a/h1n1 مبتلا مي‌شوند بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماريهاي سخت مانند آمبولي ريوي قرار مي‌گيرند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، محققان دانشگاه ميشيگان دريافته‌اند: مبتلايان به نوع شديد اين آنفلوآنزا در معرض ابتلا به بيماريها و ناراحتي‌هاي بيشتري هستند.

اين محققان نتايج يافته‌هاي خود را در مجله آمريكايي «رونت ژنولوژي» منتشر كرده‌اند. آمبولي ريه زماني رخ مي‌دهد كه انسداد شريان ريه توسط جسمي خارجي در خون صورت مي‌گيرد. در اثر اين عارضه اكسيژن كافي به شش‌ها نمي‌رسد و مي‌تواند جان فرد را به خطر بياندازد. اما اگر به طور جدي درمان شود با تركيبات رقيق كننده قلب مي‌توان خطر مرگ را كاهش داد.

دكتر پراچي آگاروال متخصص و استاديار راديولوژي در دانشكده پزشكي دانشگاه ميشيگان كه سرپرستي اين پژوهش را بر عهده داشته، خاطرنشان كرد: خطر بالاي ابتلا به آمبولي ريوي در اين بيماران موضوع بسيار مهمي است و متخصصان راديولوژي بايد كاملا نسبت به وجود اين خطر در بيماران مطلع بوده و به دقت آزمايشات پزشكي بيماران را مورد توجه و بررسي قرار دهند.

وي تاكيد كرد: با فرا رسيدن فصل سرما و آنفلوآنزا در نيمكره شمالي زمين، دانش راديولوژي در مورد خطر ويروس h1n1 در اين زمينه اهميت و گسترش بيشتري پيدا مي‌كند و متخصصان بايد نسبت به مشكلات و بيماريهاي بالقوه ناشي از اين ويروس مطلع باشند.

دكتر آگاروال با همكاري دكتر الا كازروني رييس بخش راديولوژي قلب و استاد راديولوژي دانشگاه ميشيگان موفق به كشف اين ارتباط مهم شده است.

شرح اين مطالعه در نشريه «ajr‌» منتشر شده است.

به گزارش ايسنا خون داخل سياهرگهاي عمقي گاهي در شرايط بي حركتي طولاني به علت تجميع و ساكن بودن در اين شرايط مستعد تشكيل لخته مي‌شود. مسافرت طولاني مدت با وسايل نقليه، بستري شدن در بيمارستان مخصوصا بعد از عمل جراحي يا شكستگي اندام تحتاني عوامل خطرزاي ابتلا به آمبولي ريوي هستند. برخي افراد نيز به صورت ژنتيكي استعداد تشكيل لخته‌هاي وريدي دارند.

محققان تاكيد مي‌كنند: افرادي كه به علت ابتلا به بيماريهاي مختلف مجبور هستند مدتها در بستر بخوابند بيشتر مستعد ابتلا به آمبولي ريوي هستند.

محققان هشدار دادند:
ويرويس آنفلوانزاي خوكي مي‌تواند سبب آسيب‌هاي ريوي شود


پژوهشگران در تحقيق جديدي دريافته‌اند كه ويروس آنفلوانزاي h1n1 سبب بروز آسيب‌ها و صدمات غير معمول به ريه‌ها مي‌شود.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محققان در آمريكا هشدار دادند: همه گيري جديد آنفلوانزاي خوكي مي‌تواند سبب تشكيل لخته‌هاي خوني در ريه‌ها و ساير آسيب‌هاي ريوي شود و بنابراين پزشكان بايد نسبت به اين خطرات احتمالي بسيار هوشمند باشند و در معاينات مبتلايان دقت كامل را انجام دهند.

در دو پژوهش منتشر شده در مجله آمريكايي روئنت ژنولوژي آمده است: انجام معاينه با راديوگرافي، اشعه ايكس و سي‌تي‌اسكن براي بررسي آسيب‌هاي احتمالي ريوي ضروريست.

اين محققان همچنين خاطرنشان كردند: بيماري آنفلوانزاي خوكي در برخي از بيماران كه شدت بيماري آنها زياد است، ممكن است پزشك را در امر تشخيص به اشتباه بياندازد.

پژوهشگران مي‌گويند: ويروس آنفلوانزاي h1n1 در حال حاضر سبب بروز همه گيري در سراسر جهان شده است. اين ويروس هر چند خطر كشندگي بالايي ندارد، اما تاكنون بسياري از نوجوانان و جوانان را به شدت بيمار كرده است.


90 درصد علائم آنفلوآنزاي خوكي خودبه‌خود بهبود مي‌يابد
جام جم آنلاين: يك متخصص بيماري ‌هاي عفوني گفت: علائم آنفلوآنزاي نوع a (خوكي) مانند آنفلوآنزاي فصلي است و بيش از 90 درصد علائم آن خود به خود بهبود مي‌يابد.

دكتر محبوبه حاج عبدالباقي ، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفتگو با ايسنا اظهار كرد: علائم آنفلوآنزاي نوع a در برخي افراد شديدتر بوده و با علائمي مثل تب، بدن درد، كسالت و خستگي همراه است. بعد از چند روز علائم خفيف‌تري مثل آب ريزش بيني، گلودرد، اسهال و استفراغ ظاهر مي‌شود.

حاج عبدالباقي درخصوص عوارض اين بيماري گفت:‌ مهمترين عارضه‌ تنفسي كه در بيماران مبتلا به آنفلوآنزاي خوكي ايجاد مي‌شود سرفه و تنگي نفس است و در افرادي كه بيماري زمينه‌اي مثل ديابت، بيماري قلبي و يا‌ نقص عضو دارند اين عوارض شديدتر ظاهر مي‌شود كه لازم است در اين موارد به پزشك مراجعه شود.

وي در رابطه با روش‌هاي پيشگيري از اين بيماري گفت: مراقبت‌هاي تنفسي همراه با آموزش بايد ملكه ذهن همه‌ افراد شود و همه افراد از كودكان تا بزرگسالان در مواقع نياز از دستمال كاغذي استفاده كنند و دستمال مستعمل را دور بيندازند تا بيماري گسترش پيدا نكند.

اين متخصص بيماري‌هاي عفوني در ادامه افزود: شستن مرتب دست‌ها قبل و بعد از خوردن غذا و قبل از تماس با چشم و بيني هم ضروري است.

وي در مورد درمان آنفلوآنزاي نوع a افزود: درمان آنفلوآنزا در موارد ساده استراحت و خوردن سوپ و تجويز استامينوفن و بروفن براي بزرگسالان است و در موارد حاد هم بايد به پزشك مراجعه تا داروي خاص تجويز شود.

حاج عبدالباقي در پايان تأكيد كرد:‌ استفاده از آسپرين در كودكان مبتلا به اين بيماري باعث ايجاد عارضه مي‌شود
کشف رابطه بين آنفلوآنزا و سکته قلبي

نتايج تحقيقات پژوهشگران انگليسي نشان داده است که ابتلا به آنفلوآنزا چه آنفلوآنزاي فصلي و چه آنفلوآنزاي نوع a مي‌تواند احتمال سکته قلبي را در افراد مبتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي افزايش دهد...

به گزارش خبرگزاري فرانسه، محققان انگليسي پس از بررسي نتايج 39 تحقيق که روي افراد مبتلا به بيماري‌هاي قلبي انجام شده بود به رابطه‌اي بين سرماخوردگي، آنفلوآنزا و سکته‌هاي قلبي پي بردند و مشاهده کردند بيشتر مبتلايان به بيماري‌هاي قلبي که فوت کرده بودند قبل از فوت مبتلا به آنفلوآنزا نيز شده بودند. آنچه مسلم است، اينکه ويروس آنفلوآنزا مي‌تواند دردهاي موجود در بدن را تشديد کرده و سبب وخيم‌تر شدن حال افراد مبتلا به ناراحتي‌هاي قلبي شود و به غير از افزايش احتمال سکته مي‌تواند احتمال ذات‌الريه و ديگر ناراحتي‌هاي عفوني را نيز افزايش دهد. به عقيده محققان دانشگاه سلطنتي لندن، تزريق واکسن آنفلوآنزا مي‌تواند سبب کاهش حملات قلبي در افراد دچار ناراحتي‌هاي قلبي شود.

آنفلوانزای خوكی(swine flu) یك عفونت ویروسی است كه به وسیله انواع مختلف از ویروس‌های آنفلوانزای خوكی مانند نوع H1N1، H1N2، H3N1 و... ایجاد می‌شود.

ویروس‌های آنفلوانزای خوكی از آنجا كه به‌طور وسیع در خوك‌ها شیوع دارد به این نام معروف است. همان‌طور كه گفته شد این آنفلوانزا در خوك‌ها شایع است، اما انتقال آن از خوك زنده به انسان همواره باعث ایجاد آنفلوانزا نمی‌شود. همچنین گوشت خوراكی حیوانات و پرندگان مبتلا به آنفلوانزا در صورتی كه به صورت كامل پخته شود، به هیچ عنوان باعث ایجاد بیماری نمی‌گردد

علائم بیماری آنفلوانزای خوكی  درست شبیه سایر آنفلوانزاها و شامل تب، لرز، گلودرد، درد عضلانی، سردرد شدید، سرفه، بی‌حالی و حال عمومی بد است. این بیماری اكثراً از طریق افراد آلوده و بیماران دچار این نوع آنفلوانزا به دیگران منتقل و سبب ایجاد بیماری در آنها می‌شود. بنابر این از افرادی كه مشكوك به داشتن آنفلوانزا هستند باید خواست تا در خانه بمانند و تماس‌هایشان را با افراد نزدیك خود محدود كنند. باید به خاطر داشت نیازی به محدود كردن تماس افرادی كه بیمار نیستند با یكدیگر نیست بلكه  این محدودیت‌ها باید در مورد افرادی باشد كه مشكوك به داشتن  بیماری هستند. اگرچه این نوع آنفلوانزا می‌‌تواند خطرناك باشد و موارد مرگ و‌میر در اثر این بیماری وجود دارد، اما مراجعه به‌موقع به پزشك و تشخیص و درمان مناسب این بیماری، مانع از بروز مشكلات بیشتر در بیمار می‌ شود. البته باید یادآوری كرد كه در اكثر موارد، این نوع آنفلوانزا علائم سبك و محدودی دارد و بیمار پس از مدت كوتاهی با مراقبت‌های لازم بهبود می‌یابد. داروهایی مانند تامی‌فلو (Tami Flu) می‌تواند مدت این بیماری و همچنین علائم آن را كاهش دهد. آنفلوانزا (از جمله آنفلوانزای خوكی) از یك فرد به فرد دیگر از طریق سرفه و عطسه فرد بیمار و دست زدن افراد به جایی كه قبلاً شخص بیمار با دست آلوده به ویروس به آن دست زده باشد منتقل می‌شود. یكی از بهترین كارهای مقابله با شیوع این بیماری شستن دست‌ها در طول روز و بلافاصله بعد از ورود به خانه است.

بیماری آنفلوانزا در پنج روز اول بیش از همه قابل سرایت به دیگران است. همان‌طور كه قبلا ً گفته شد یكی از راه‌های پیشگیری از آنفلوانزای خوكی شستن دست‌ها با آب و صابون به صورت مكرر (چندین بار در طول روز) و به‌خصوص در زمانی است كه در خارج از منزل و در محیط عمومی هستیم.  باید به یاد داشت كه شیوع آنفلوانزا و همین‌طور آنفلوانزای خوكی در مكان‌های پرجمعیت مانند مدارس، سربازخانه‌ها و در اجتماعات عظیم مانند مناسك حج می‌تواند بیشتر باشد، بنابراین توصیه‌هایی كه قبلاً به آن اشاره شد باید در این مراكز بیشتر مورد توجه قرار گیرد. باید یادآوری كرد كه واكسن آنفلوانزا برای افرادی كه در معرض خطر بیشتری هستند (مانند افراد مسن و كودكان) با توصیه پزشك معالجشان می‌تواند مانع از بروز این بیماری می‌شود. همچنین واكسن آنفلوانزای خوكی به زودی در اكثر كشورهای پیشرفته و نقاط دیگر در دسترس قرار خواهد گرفت. شیوع آنفلوانزا معمولاً در فصل پاییز افزایش می‌یابد.

4 ماده غذایی برای مقابله با آنفلوانزای خوكی

مصرف هویج، قارچ، انار و چای سبز از جمله اقدامات پیشگیرانه در برابر ابتلا به آنفلوانزای خوكی است.

هویج

برای مقابله با این بیماری،هویج، انتخاب مناسبیاست، چراكه منبع غنی از بتاكاروتن است و بتاكاروتن، مقاومت بدن را در مقابله با اینبیماری، بالا می‌برد.

طبق تحقیقات هر چه بتاكاروتن بیشتر مصرف شود، سلول‌های ایمنی بدن كه شاملسلول‌های كشنده طبیعی هستند، گسترده‌تر می‌شوند.

قارچ

شما حتما از شنیدن این خبر كه سس قارچی كه معمولا روی استیك می‌ریزید، سیستمایمنی بدن را مقاوم می‌كند، خوشحال خواهید شد.

طبق تحقیقات اخیر‌ با استفاده ازقارچ، سلول‌هایكشنده طبیعی افزایش پیدا می‌كنند و در نتیجه سیستم ایمنی بدن مقاوم‌تر می‌شود.

انار

یكی از دلایلی كه ازانار به عنوان میوه‌ایفوق‌العاده یاد می‌شود، داشتن خاصیت آنتی‌اكسیدانی آن است.

انار بیشترین ظرفیت آنتی اكسیدانی را برای مهار یا خنثی‌سازی رادیكال‌ها

/ 0 نظر / 67 بازدید