به کلبه کوچک ما خوش آمدید

آیا بشر می تواند در آینده از مرگ جلوگیری کند!؟

حتما در پیرامون شما  کم نیستند افرادی که پزشکی  جدید یکی از اعضای بدنشان را تعویض کرده و به اینصورت عمری دوباره به آنها داده است .   آیا اینچنین فردی از نظر شما تغییر هویت داده است ؟  مسلما نه . گرچه دست ، پا ،  قلب ، کلیه ، شش و یا دیگر اعضای او مصنوعی و یا از بدن دیگری است . اما او همچنان همان کسی است که شما میشناسید . حال فرض کنید در آینده ای نه چندان دور پزشکان توانستند همه اعضای آسیب دیده شما را عوض کرده و نوع مصنوعی آن را ،آنهم با استفاده از ژن های خود شما ( استفاده از سلولهای بنیادی )  در بدن شما کار بگذارند . آیا باز شما خودتان هستید ؟ پاسخ مسلما آری است . چرا ؟  زیرا  " سر"   شما  سرجایش است . یعنی همان جایگاه مغز . حالا بیایید نگاهی به مغزمان هم بیندازیم . قسمتی از این مرکز پیچیده  و شاهکار خلقت ، جایگاه کنترل اعمال مختلف  بدن است   مثلا کنترل  تنفس ،حرکت و دما و ...    اگر این بخش ها  را هم عوض کنند  باز هنوز  شما خود شما خواهید ماند .    اما بخشی  وجود دارد که جایگاه همه آنچیز هایی است که شما در طول حیا ت خود کسب کرده اید و هویت شما را تشکیل میدهد . و آن چیزی نیست جز حافظه و خاطرات شما .   حال بیایید فرض کنیم  فن آوری بشر  در آینده قادر باشد  یک کپی کاملا مشابه و سالم از بدن شما بسازد   ( مانند فیلمهای علمی و تخیلی ). اما تا زمانیکه بشر موفق نشود که اطلاعات حافظه و خاطرات  شما را نیز به مغز  جدید منتقل سازد . مرگ  همچنان شما را تهدید میکند . چرا که بدن جدید تنها زمانی شما خواهد بود که حافظه و خاطرات  شما نیز به آن منتقل شود .( وسپس بدن قدیمی شما .. ! )   

اما آیا این امر امکان پذیر خواهد بود یا نه ؟    در فیلمهای علمی و تخیلی پاسخ آری است .  کپی بدن شما ساخته شده ، شما و بدن جدیدتان روی دو صندلی نشسته اید و روی سر هر یک از شما هم یک کلاه مخصوص قرار دارد . دکمه ای را میزنند و اطلاعات مغز شما به مغز بدن جدیدتان منتقل میشود . ( و بدن قبلی شما ...!! )

اما در جهان واقعیت  امکان و عدم مکان این امر  بستگی بسیاری به یافته های دانشفیزیک کوانتومیدر آینده خواهد داشت .  دانشی که دریچه هایی بر روی بشر باز خواهد کرد که تصورش در حال حاضر امکان پذیر نخواهد بود .  فراموش نکنیم که در  مسافرت های فضایی آینده که  انسان باید برای رفتن از سیاره ای به سیاره دیگر هزاران و یا میلیونها سال در راه باشد  چاره ای جز دسترسی به عمرهای طولانی وجود ندارد . یکی از راههایی که اکنون در ذهن دانشمندان برای حل این مشکل وجود دارد به خواب رفتن انسان در طول این سفرهای طولانی و کنترل سفینه توسط  رایانه ها میباشد  تا در زمان و مکان مورد نظر رایانه ها او را از خواب بیدار کنند ! اما شاید تعجب کنید که این دانش فیزیک در شاخه اسرار آمیز کوانتوم مکانیک است که چنین امری را  ممکن و یا ناممکن معرفی خواهد کرد و نه  مهندسی ژنتیک ، نانو تکنولوژی  و ... دلیل این امر این است که  رفتار  ذرات بنیادی که همه چیز از آنها ساخته شده است سرنوشت این آرزوی بشر را رقم خواهند زد و این چیزی است که مکانیک کوانتومی در جستجوی آن است .

 

سلولهای بنیادی :  سلولهایی که میتوان آنها را در بدو تولد  از بدن شما گرفته و در محلی ذخیره نمود . این سلولها در آینده  میتوانند منشاء خدمات پزشکی ویژه ای به شما بشوند از جمله ساخت بافت ها و اعضای جدید برای شما و از خود شما !    در  جهان و مدتی است که در ایران نیز   از کودکان در بدو تولد این سلولها جدا و در شرایط ویژه ای نگهداری میشوند .  از کجا میدانید  شاید کودک شما  جزو آن دسته انسانهایی باشد که بتواند صدها و ... سال عمر کند .

گفته جالبی میگوید   صد سال دیگر فرزندان ما ، یا  با  فندک لیزری آتش روشن می کنند و یا با به هم زدن سنگها و مالش چوب ها   ( اگر بشری باقی بماند )

مدیر وبلاگ : بهرام خسروی 

دوستان عزیز جهت دیدن صفحه اصلی وبلاگ وثبت نظرات خود روی گزینه

زیر کلیک کنید:

صفحه اصلی وبلاگ

 

 

 

 
دریافت کد ابزار آنلاین
log